توصیه هایی برای سلامت کلیه ها

امروز: پنج شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹     Thursday, 26 November , 2020     ساعت:
توصیه هایی برای سلامت کلیه ها
آوریل 4, 2016

از آنجایی که بسیاری از ایثارگران عزیزمان به دلیل مصرف داروهای متعدد و به خصوص جانبازان قطع نخاع که علاوه برمصرف دارو به جهت محدودیت حرکت ،امکان ابتلا به بیماری های کلیوی رابیش از دیگر افراد دارند ، لازم است به طور جدی به توصیه های زیر توجه کنند تا دچار مشکلات و عوارض کمتری شوند.


اجر بی پایانی را برای دردهایی که متحمل شده اید از خداوند منان برایتان مسئلت داریم.

برای بهبود شرایط سلامت کلیه ها توصیه می شود:

از آنجایی که بسیاری از ایثارگران عزیزمان به دلیل مصرف داروهای متعدد و به خصوص جانبازان قطع نخاع که علاوه برمصرف دارو به جهت محدودیت حرکت ،امکان ابتلا به بیماری های کلیوی رابیش از دیگر افراد دارند ، لازم است به طور جدی به توصیه های زیر توجه کنند تا دچار مشکلات و عوارض کمتری شوند.

۱٫ ابتدا انتظار داریم حتما” مطلب آب به خصوص مطلب در مورد آب قلیایی در بخش مقاله برتر را کامل بخوانید و رعایت کنید ، چون بیش از همه سلامت کلیه ها به مصرف آب کافی مربوط است.

با عبور مکرر آب از نفرون های کلیه هم احتمال تجمع رسوب کم می شود و سنگ تشکیل نمی شود که در بسیاری موارد حرکت سنگ ها درد و خونریزی هم ایجاد می کند. از طرف دیگر با عبور مکرر آب و اصولا” پاکسازی مسیر عبوری ادرار ، مواد آلوده مدت کوتاه تری می مانند و در نتیجه میزان عفونت نیز در کلیه ها ، مجاری و مثانه کاهش می یابد.

۲٫ تاحد امکان یا در صورت امکان ، کم کردن داروهای مصرفی در تمامی جانبازان عزیز و کنترل بیماری با رعایت توصیه های پزشکی ، تغذیه ای و ورزشی جهت برداشتن بار کاری از روی کلیه ها در این زمینه توصیه می شود .

به عنوان مثال کنترل بیماری دیابت که در جانبازان نیز بسیار دیده می شود ، خود یکی از راهکارهاست . چرا که یکی از عوارض قند بالا ، نارسایی کلیه ها و دفع قند و پرو تئین است. اما متأسفانه در برخی جانبازان بی توجهی به کنترل بیماری از طریق تغذیه ، عوارض را حادتر می کند.

اگر فردی مثلا” دیابت یا چربی خون یا فشار یا پوکی استخوان یا کم خونی خود را با تغذیه کنترل کندو البته ورزش تا حد ممکن ، یقینا” می تواند از پزشک خود درخواست کند که دوز داروی مصرفی او را کاهش دهد و بنابراین کار کلیه ها برای دفع مواد سمی و اضافی داروها کمتر خواهد شد.

اصولا” اثبات شده کسانی که داروی بیشتری مصرف می کنند ، بیشتر دچار مشکلات کلیه خواهند شد.

۳٫ کم کردن مصرف منابع اگزالات و کافئین مانند چای ، قهوه ، نسکافه ، نوشابه و… که کلیه ها را بسیار مستعد رسوب و سنگ می کند . لطفا” درستون سلامت سایت به مطلب چای یا آب مراجعه کنید.

متأسفانه خاصیت ادرار آوری چای باعث شده بسیاری از جانبازان جهت سلامت کلیه خود از مقدار بسیار زیادی از این نوشیدنی استفاده کنند . اما توجهی به عوارض کافئین زیاد و اگزالات زیاد که می تواند مثلا” یبوست و سنگ کلیه باشد، ندارند. بنابراین توصیه می شود جانبازان گرامی جهت جلوگیری از چنین عوارضی ، چای زیاد را با آب جایگزین کنند، چرا که اغلب جانبازان قطع نخاع از یبوست مزمن نیز رنج می برند و یا چای بسیار کم رنگ بنوشند و نوشابه را نیز ترک کنند.

۴٫ نمک و سدیم زیاد فشار زیادی را به کلیه ها تحمیل می کند ، پس جدا” از خوردن غذاهای پر نمک ، خوراکی های شور ، فست فودها یا تن ماهی ، کنسروها و حتی غذاهای با نمک معمولی حتی الامکان خودداری کنید تا فشار بیش از حد به کلیه ها وارد نشود . بدون چشیدن به غذا نمک نزنید.

فراموش نکنیم دفع اضافات مواد معدنی به عهده کلیه هاست . نوشابه ها و همه نوشیدنی های گاز دار نیز به همین علت توصیه نمی شوند چون حاوی فسفر زیادی هستند (علاوه بر مضرات دیگرشان مانند چاقی ، یبوست و…)

۵٫ بدون تجویز پزشک از استفاده خودسرانه از مکمل های غذایی بپرهیزید . چون مکمل ها نیز مانند داروها بار اضافی را به کلیه تحمیل می کنند.

۶٫ تا حد امکان فعالیت خود را افزایش دهید. چرا که سلامت کلیه ها به خصوص جلوگیری از سنگ کلیه بسیار با افزایش تحرک و فعالیت ارتباط دارد .با رعایت توصیه های مذکور از کلیه های خود مراقبت کنید.

۷٫ یکی از راهکارهای حفظ سلامت کلیه ها مصرف نکردن بیش از حد پروتئین هاست. چرا که دفع مواد اضافی باقی مانده از پروتئین ها دربدن به عهده کلیه هاست. بنا براین کسانی که گروه پروتئین ها را مانند انواع گوشت ها یا شیرو لبنیات یا تخم مرغ بیش از حد مصرف کنند دچار عوارض کلیوی خواهند شد.

 

:  توصیه هایی طلایی برای جلوگیری از بیماری ها از زبان پرفسور سمیعی:

ارسال نظر

کد امنیتی را وارد کنید: *


تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ بوده و متعلق به شرکت سفیر سلامت می باشد