سوالات نابهنجار کودکان

امروز: پنج شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۹     Thursday, 22 October , 2020     ساعت:
سوالات نابهنجار کودکان
ژوئن 10, 2020

سوالات نابهنجار کودکان در ارتباط با چگونگی تولد آنان و نحوه به دنیا آمدنشان وجود دارد که مهارت لازم برای پاسخ دادن به چنین سوالاتی را توضیح میدهیم.


یکی از مسایلی که ذهن والدینی که فرزندان خردسال دارند را به خود مشغول می‌کند، نحوه پاسخ دادن به سوالات خاصی است که کودک می‌پرسد مثلا اغلب برای همه مادران این موضوع پیش آمده که کودک سوالاتی درباره نحوه تولد خود یا به دنیا آمدن خواهر و برادرش پرسیده و نمی دانید چه جوابی به او بدهید،یا در سنین پایین به فرزندتان گفته شده که خداوند تو را به ما داد یا خواهر و برادرت را از بیمارستان خرید کردیم.

معمولا بین سنین ۳ تا ۵ سالگی به علت اینکه مسائل جنسی در کودک آشکار  می‌شود، این سوالات برایشان مطرح می‌شود. حتی گاهی مواقع امکان دارد در مورد اندام‌های جنسی خود یا خواهر و برادر خود سوال بپرسند. در چنین شرایطی بهترین پاسخی که والدین می‌توانند به کودک بدهند به سن فرزندشان برمی‌گردد.

کودکان بسیار کنجکاو هستند و با آنکه والدین سعی می‌کنند ذهن کودک را درگیر مسائل دیگر کنند باز کودک چنین سوالی را مطرح می‌کند و بهتر است والدین با توجه به نوع تفکر کودک و اینکه چقدر از این مساله آگاهی و هوشیاری دارد، به او پاسخ دهند. مثلا در سنین پایین با بیان داستان‌هایی در این زمینه می‌توان به کودک پاسخ داد مثلا «مادر و پدری خواستار یه فرزند خوب و خوشگل یا خواهر و برادری برای بچشون بودند و به درگاه خدا دعا کردند تا خدا به خواسته آنها پاسخ داد یا در قالب چنین جملاتی بگویند «چون محیط خانه ساکت بود و ما دوست داشتیم کودکی داشته باشیم که او را به پارک ببریم، برایش لباس و کادو بخریم، کنار ما بزرگ شود، به خاطر همین شرایط و امکانات را مهیا و فراهم کردیم تا عضو جدید وارد خانواده بشه و تغییر و تحول مثبتی در زندگی ما رخ بدهد.»

اغلب والدین به سوالات نابهنجار کودکان که در حیطه مسائل جنسی است،  جوابی نمی‌دهند یا برعکس اطلاعات زیادی می‌دهند که متناسب با سن کودک نیست. ازاین رو والدین باید مراقب توضیحات خود باشند و از دادن اطلاعات اضافی بپرهیزند. بی‌شک نباید فضای ذهنی کودک با دادن توضیحات بی‌مورد به سمت مسائل جنسی سوق داد. اگرچه گاهی ممکن است سوالات کودکان فراتر از این مسائل برود ولی باید به صورت کلی به آنها پاسخ داد و وارد جزییات نشد.

در صورتی هم که کودک در سنین مدرسه است و چنین سوالی را مطرح می‌کند، با توجه به مفاهیمی که درخصوص تولیدمثل در مدرسه آموخته باید به او پاسخ بدهید. حتی می‌توانید کتاب‌هایی که در این زمینه وجود دارد، خریداری کنید و به او بدهید یا از نظر بحث علمی و زیست شناختی به کودک این آموزش را بدهید که آناتومی بدن زنان و مردان نسبت به یکدیگر تفاوت‌هایی دارد. درضمن والدین فراموش نکنند که دریافت اطلاعات غیرصحیح از همسالان یا والدین می‌تواند باعث گمراهی آنها شود.

منبع: دکترسلام

:  پیام وزیر بهداشت به مناسبت هفته دفاع مقدس

ارسال نظر

کد امنیتی را وارد کنید: *


تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ بوده و متعلق به شرکت سفیر سلامت می باشد